Big dog meetings set for Owlerton - plus cards for Friday and Saturday, January 22&23

Owlerton Greyhound Stadium

Owlerton Greyhound Stadium

0
Have your say

A series of high-profile greyhound racing events will put Owlerton Stadium in the sporting spotlight in 2016.

Yorkshire’s premier race track has announced dates for the prestigious Pinpoint 3 Steps to Victory and BresMed Northern Sprint race meetings, which will be broadcast live on Sky Sports.

The Pinpoint 3 Steps to Victory, which is one of the biggest events in the racing calendar, will return to Owlerton in Aprilwith the country’s top greyhounds competing in heats over 480m and semi-finals over 500m with the top dogs making the final over 660m on 5 April where they will be in with a chance of securing the £10,000 winners’ prize.

It will be followed on 26 April by the BresMed Northern Sprint - a popular race which was revived in 2015 as part of the inaugural three-week BresMed Festival at Owlerton.

The heats and semi-finals will be held at Owlerton ahead of the BresMed Northern Sprint final where trainers will be vying for the winner’s prize of £8,000.

In addition to the Sky nights, Owlerton will be staging the Queen Mother Memorial Cup on Sunday 6 March as part of its Mother’s Day celebrations.

The popular race began life as the Queen Mother Cup in 1998 but, when the Queen Mother passed away in 2002, the stadium then began staging it in her honour as the Queen Mother Memorial Cup in 2003.

The Cheltenham Festival of Racing returns on Thursday 17 March when Owlerton will be holding its annual race meeting - a morning of live greyhound racing followed by an afternoon of horse racing streamed live from Cheltenham.

For more information and to buy tickets, visit www.owlertonstadium.co.uk<http://www.owlertonstadium.co.uk>.

OWLERTON TONIGHT: 18.39 500m Flat (A4) 1 Derryhogan Wizzy; 2 Head Iton Cheeky; 3 Ballymac Paris; 4 Jolly Ringer; 5 Bower City; 6 Shellys Opinion.

18.56 500m Flat (A5) 1 Aero Alpha; 2 Broughs Pet; 3 Dream Company; 4 Thomas Golden; 5 Reggies Swan; 6 Geneva Jazz

19.11 500m Flat (A1) 1 Princess Sofia; 2 Farloe Striker; 3 Razldazl Godsend; 4 Russanda Brax; 5 Kilpatrick Ted; 6 Swift Ranger

19.27 500m Flat (A4) 1 Bobs Big Ten; 2 Cimla Quinta; 3 Stunning Rosie; 4 Newinn Bell; 5 Stanton Cimla; 6 Cheeky Lassie

19.43 500m Flat (A2) 1 Droopys Beach; 2 Liosgarbh Club; 3 Mattersey Milly; 4 Headiton Rowland; 5 Voltair Bridie; 6 Kildare Acer

19.58 500m Flat (A3) 1 Magna Snape; 2 Russanda Vicky; 3 Banbas Princess; 4 Tansys Termo; 5 Fabulous Hush; 6 Screech

20.14 500m Flat (A5) 1 Ballycowen Tess; 2 Wooly Escalade; 3 Isnt That Nice; 4 Ben Golden; 5 Lindrick Ronnie; 6 Iconic Belle

8 20.31 500m Flat (A1) 1 Esio Trot; 2 Golden Lexie; 3 Its Jack; 4 Swift Twister; 5 Ballymac Hawkeye; 6 Glenpadden Weir

20.47 500m Flat (A5) 1 Slanestown Diva; 2 Bernish Twilight; 3 On The Lash; 4 Newlawn Paddy; 5 Aero Kinetic; 6 Woe Sandie

21.02 500m Flat (A2) 1 Muzzle It Mart; 2 Rahyvira Razl; 3 Coolavanny Park; 4 Chien Noir; 5 Troydale Rhino; 6 Shotgun Slade

21.17 500m Flat (A3) 1 Dooneen Annie; 2 Rags Rosy; 3 Derryhogan Tizzy; 4 Delivery Boy; 5 Beretta Hawk; 6 Smudgey

21.33 500m Flat (A6) 1 Rushwee Impact; 2 Big Brand; 3 Solo Princess; 4 Miss Glamour; 5 Westworth Girl; 6 Unique Denzil

21.50 280m Flat (D3) 1 Panther Run; 2 Russelena Ronnie; 3 Killotteran Lucy; 4 Texas Dazzle; 5 Poormans Scolari; 6 Swish Or Girl

22.07 500m Flat (A3) 1 Hot Buns; 2 Saltys Sidekick; 3 Sibsey Annie; 4 Glenbuck Rose; 5 Miss Eastwood; 6 Boozed Official

22.23 660m Flat Handicap 1 Stunning Faith; 2 Hi Silver Heals; 3 Scalp River; 4 Nerdy; 5 Rashers Legend; 6 Ballistic Impact

22.40 500m Flat (A2) 1 Kowloon Mickey; 2 Swift Evelynn; 3 Leonas Lark; 4 Vigorous Chuckie; 5 Ulster Ypres; 6 Soberano Girl

tomorrow - Race 1 19.25 500m Flat (A2) 1 Yahoo Benny; 2 Grease Lightning; 3 Geelo Bullet; 4 Russanda Rachel; 5 Mustang Pursuit; 6 Demesne Honey

19.40 500m Hurdle Handicap 1 Whinmoor Vixen; 2 Mineola Aunty; 3 Burgandy Bob; 4 Ascot Robert; 5 Gotoon Sniper; 6 Swift Davis

19.55 280m Flat (D4) 1 Unique Trigger; 2 Global Sivola; 3 Marinas Chief; 4 Unique Cassandra; 5 Russelena Queen; 6 Graiguenoe Molly

20.10 500m Flat (A8) 1 Yorkshire Raider; 2 Storming Isi Lil; 3 Caddyshack; 4 Stunning Buster; 5 Meagans Hope; 6 Swift Pepper

20.25 500m Flat (A2) 1 Boyneside Kina; 2 Cedric The Great; 3 Winetavern Mouse; 4 Geelo Onesie; 5 Kildare Lin; 6 Rockmount Thrill

20.40 500m Flat (A7) 1 What Could; 2 Cimla Paradise; 3 Cimla Visa; 4 Galtee Moon; 5 Odell Boulevard; 6 Gerros To Shack

20.55 500m Flat (A3) 1 Nations; 2 Swift Metro; 3 Kilcotton Cab; 4 Mardine Queenie; 5 That Man Again; 6 Slaneyside Heany

21.10 500m Flat (A1) 1 Yahoo Pearl; 2 Russanda Roslea; 3 Clonkeen Snowy; 4 Geelo Brenny; 5 Whats Her Name; 6 Swift Davinci

21.25 500m Flat (A6) 1 Newlodge Caitlin; 2 Magna Ron; 3 Sheldon Cooper; 4 Russelena Rita; 5 Lisnadara Prince; 6 Dysert Mystic

21.40 280m Flat (D3) 1 Clerihan Polly; 2 Westminster Rock; 3 Swift Musket; 4 Swift Darius; 5 Roedhelmrockstar; 6 Footfield Saul

21.55 500m Flat (A6) 1 Garryglass Swift; 2 Stunning Tommy; 3 Droopys Cross; 4 West Indian; 5 Iconic Lisa; 6 Brough Justice

22.10 500m Flat (A4) 1 El Pixie; 2 Alaska; 3 Emmas Wit Shadow; 4 Tias May; 5 Holdem Girona; 6 Ushers Ash

22.25 280m Flat (D2) 1 Raggy Star; 2 Ballyhide Master; 3 Is It Time; 4 Rock Island Java; 5 Ola Triangle; 6 Shes Mas

22.40 500m Flat (A1) 1 Black Limo; 2 Swift Ulster; 3 Ballydoyle Mary; 4 Kildare Rose; 5 Swift Typhoon; 6 Ballymac Bart