Cookie’s Three Steps to Victory!

editorial image

A crowd of more than 1,000 fans watched Farneys Cookie win the 2015 PinPoint Health and Homecare Three Steps to Victory Final in Sheffield.

The Yarmouth-based greyhound, trained by Kevin Boon, was crowned champion of the prestigious event at Owlerton Stadium.

In an exhilarating final, broadcast live on Sky Sports, Farneys Cookie, racing from Trap 5, crossed the finish line in a time of 39.29s to secure the winners’ £10,000 cheque.

The Three Steps to Victory event attracts the country’s top greyhounds and takes place over three distances - a 480m first leg, a 500m semi-final and a 660m final.

Owlerton managing director John Gilburn said: “The event is one of the biggest in the UK greyhound calendar and this year’s final certainly didn’t disappoint.

“With a bumper crowd and top quality racing there was a fantastic atmosphere inside the stadium.

“In the final, Farneys Cookie eventually got the better of kennel mates, Droopys Knox and Russanda Brax, with half a length to spare and was a worthy winner.

“We were very proud to host this event for the sixth year and e would like to thank Alan Findlay, from PinPoint Health and Homecare, for his generous sponsorship.”

For information call 0114 234 3074, email enquiries@owlertonstadium.co.uk or visit www.owlertonstadium.co.uk.

Racecards, Friday April 3 2015:

Race 1 18.33 500m Flat (A3) 1 Newinn Bandit ; 2 Shotts ; 3 Nagtodespair ; 4 Swift Dickens ; 5 Iconic Butch ; 6 Southpaw Outlaw

Race 2 18.49 280m Flat (D4) 1 Esker Lily ; 2 Beacauseyourmine ; 3 Skeard Blue ; 4 Kylemore Susie ; 5 Nasri On Air ; 6 Late Challenge

Race 3 19.06 500m Flat (A7) 1 Yorkshire Raider ; 2 Derryhogan Josie ; 3 French Legion ; 4 Wonder Lust ; 5 Treebreaker ; 6 Meagans Hope

Race 4 19.22 500m Flat (A1) 1 Vanjohn ; 2 Bupa Boy ; 3 Iconic Junior ; 4 Ballymac Hawkeye ; 5 Swift Hogan ; 6 Swift Davinci

Race 5 19.37 500m Flat (A4) 1 Gibralter Rock ; 2 Sasa Papin ; 3 Frankies Charm ; 4 Srides Marilyn ; 5 Whinmoor Diamond ; 6 Our Bet

Race 6 19.53 500m Flat (A4) 1 Lookforthebolt ; 2 Roll Back ; 3 Espiritu ; 4 lisdean Myway ; 5 Meadowcroftcarol ; 6 Reggies Swan

Race 7 20.09 500m Flat (A6) 1 Cals Slip ; 2 Stepaside Jag ; 3 Poormans Midge ; 4 China View ; 5 Slaneyside Pearl ; 6 Gerros To Shack

Race 8 20.24 660m Flat Handicap 1 Glynnscrosssally ; 2 Jet Flight ; 3 Last Belle ; 4 Outlier Scout ; 5 Benzo ; 6 Coolavanny Doll

Race 9 20.41 500m Flat (A5) 1 Rushwee Impact ; 2 Zoos Apollo ; 3 Big Brand ; 4 Corrie ; 5 Blue Comet ; 6 solid Bella

Race 10 20.57 500m Flat (A5) 1 Raheny Rocket ; 2 Newlodge Caitlin ; 3 Lotto Active ; 4 Droopys Swank ; 5 Ballygerald King ; 6 Seans Nos Dancer

Race 11 21.12 500m Flat (A4) 1 Shiptons Secret ; 2 Big Orange ; 3 Alertatalltimes ; 4 Tansys Termo ; 5 Starman ; 6 Big Diva

Race 12 21.31 280m Flat (D4) 1 Bentons Spell ; 2 Lisdean Mindseye ; 3 Stepaside Razzel ; 4 Smudgey ; 5 Whinmoor Dasher ; 6 Cheeky Lassie

Race 13 21.49 500m Flat (A7) 1 Glaise Bud ; 2 Sullane Legacy ; 3 Fearsome Furnace ; 4 Springwell Pops ; 5 Final Drive ; 6 Slaneyside Bolt

Race 14 22.06 500m Flat (A6) 1 Kildrenagh Blitz ; 2 Banbas Sapphire ; 3 Meden Maverick ; 4 Black Alisia ; 5 Iconic Lisa ; 6 Lixnaw Paddy

Race 15 22.23 500m Flat (A4) 1 Hit The Bend ; 2 My Lovely Annie ; 3 Jager Ultra ; 4 Brownstown Girl ; 5 Newinn Bell ; 6 Broomhill Zoomy

Race 16 22.40 500m Flat (A5) 1 Slaneyside Lohan ; 2 Ballymarket Pip ; 3 Ryecourt Tornado ; 4 Gotoon Becky ; 5 Rhincrew Pippa ; 6 Iconic Steffi

Saturday April 4 2015:

Race 1 19.25 500m Flat (A3) 1 Swift Swann ; 2 Our Sootie ; 3 My Hero ; 4 Rock Island Razz ; 5 Iconic Djokovic ; 6 Yum Yum

Race 2 19.40 280m Flat (D3) 1 Bobs Big Ten ; 2 Royal Mel ; 3 Flojo Georgie ; 4 Swift Eliot ; 5 Meden Apache ; 6 Pennys Swan

Race 3 19.55 500m Flat (A2) 1 Kowloon Mickey ; 2 Springinmystep ; 3 Farkland Twirl ; 4 Slipalong Pa ; 5 My Girl Dian ; 6 Sub Zero Rhino

Race 4 20.10 500m Flat (A3) 1 Readybreak Kid ; 2 Royal Ruby ; 3 Newlawn Joseph ; 4 Inagh Star ; 5 Iconic Nadal ; 6 Ushers Ash

Race 5 20.25 500m Flat (A3) 1 Kowloon Nick ; 2 Rattling Along ; 3 Barbican Mo ; 4 Glenvale Annie ; 5 Blakefield Champ ; 6 Demesne Honey

Race 6 20.40 500m Flat (A2) 1 Bowtime Jagger ; 2 Boyneside Kina ; 3 Orbit ; 4 Swift Chaos ; 5 Glenpadden Bell ; 6 Swift Aideen

Race 7 20.55 500m Flat (A3) 1 Waddauno ; 2 Slaneyside Speck ; 3 Athenas Rising ; 4 Royston Reigan ; 5 Russanda Trixie ; 6 Swift Blaze

Race 8 21.10 500m Flat (A2) 1 Deanridge Wacky ; 2 Kowloon Jumbo ; 3 Lemon Brae ; 4 Iconic Federer ; 5 Russanda Romo ; 6 Toosey Queen ;

Race 9 21.25 500m Flat (A3) 1 Slaneyside Trixy ; 2 Bringithome ; 3 Taranis Bid ; 4 Candy Wheel ; 5 Rock Island Java ; 6 Worsboro Blizard

Race 10 21.40 500m Flat (A2) 1 Newlawn Whitesox ; 2 Droopys Allblack ; 3 Fairyfield What ; 4 Forward Flyer ; 5 Slaneyside Stati ; 6 Royston Bob

Race 11 21.55 500m Flat (A1) 1 Swift Bush ; 2 Cheerio Blue Boy ; 3 Damson Jam ; 4 Johnnys Star ; 5 Solvitas Brae ;6 Swift Ranger

Race 12 22.10 280m Flat (D2) 1 All About Pennys ; 2 Swift Sushi ; 3 Swift Maximus ; 4 Slaneyside Ogie ; 5 Boozed Kevin ; 6 Graiguenoe Molly

Race 13 22.23 500m Flat (A2) 1 Muzzle It Mart ; 2 Glenpadden Sound ; 3 Coolavanny Park ; 4 Tiparban ; 5 Blue Star ; 6 Swift Vanessa

Race 14 22.40 500m Flat (A1) 1 Slaheny Seventy ; 2 Rustys Candy ; 3 Nagodeath ; 4 Coolboy Blitz ; 5 Ellas Treasure ; 6 Swift Asia