Off You Trot to Owlerton for a Barrie Draper double - plus cards for Friday and Saturday, June 2 and 3

editorial image

Trap 4 dog Off You Trot (Nap) is fancied to win Race 6 at Owlerton Greyhound Stadium Sheffield on Friday night (June 2).

Barry Draper’s dog was last seen running two grades higher and led to the third bend before his race fell apart.

Prior to that he had scored in A3 grade so another drop on the competition scale fits well and he has the early pace to try and unsettle his rivals.

Draper can make it a double in the following race with Kowloon Mickydon (NB) from Trap 2.

She arrives chasing a hat-trick in this class but key to her chances will be clearing the jacket on the inside. These two are likely to be eye-balling each other at lid-rise but it is hard to ignore the recent winning grade form of the selection here.

The cards -

Friday 2nd June 2017

Race 1 18.39 500m Flat (A6) 1 Marciano; 2 Stunning Tommy; 3 Coldasice; 4 Townside Monroe; 5 Layas Girl; 6 Royston Bobby

Race 2 18.56 500m Flat (A5) 1 Swift Rocco; 2 Braetimer; 3 Fearsome Fever; 4 Kilcotton Cab; 5 El Hamis; 6 Townside Titan

Race 3 19.11 500m Flat (A6) 1 Rackethall Rory; 2 Lets Go Six; 3 Knockroe Royal; 4 Morgans Dinozzo; 5 Home Blessing; 6 Slippy Babs

Race 4 19.27 280m Flat (D3) 1 No Emotion; 2 Soberano Skye; 3 Ballycowen Kara; 4 Coney Rocks; 5 Clangers Lad; 6 Lancaster Bomber

Race 5 19.43 660m Flat Handicap 1 Black Dante; 2 Rashers Legend; 3 Dancers Wink; 4 Ballyhall Hero; 5 Geelo Millions; 6 Harton Black

Race 6 19.58 500M Flat (A4) 1 Seagrave Jack; 2 Boozed Flame; 3 Spitfire Pilot ‘ 4 Off You Trot; 5 Magna Disco; 6 Rockmount Fizz

Race 7 20.14 500m Flat (A3) 1 Geelo Olly; 2 Kowloon Mickycon; 3 Swift Broseley; 4 Ardrahan Zarla; 5 Coolboy Blitz; 6 Geelo Senator

Race 8 20.31 500m Flat (A2) 1 Tagalong Mikey; 2 Blue De Vega; 3 Harton Monkey; 4 Magna Motown; 5 Russanda Brax; 6 Headleys Shane

Race 9 20.47 500m Flat (A4) 1 Travel Violin; 2 Get Me going; 3 Flawless Flash; 4 Ambleside Jake; 5 Soberano Prince; 6 Stormy Cocojohn

Race 10 21.02 280m Flat (D2) 1 Susies Stella; 2 Mustang Mick; 3 Vanity; 4 Kranky Toni; 5 Russanda Rhianna ‘ 6 Coney Mckenna

Race 11 21.17 500m Flat (A5) 1 Take That Sky; 2 Ragatank Lad; 3 Bothar Beag; 4 Peekaboo George; 5 Boomtown Brave; 6 Hairy Maclary

Race 12 21.33 500m Flat (A4) 1 Valiant Striker; 2 Slaneyside Ultan; 3 Droopys Extra; 4 Drumna Frost; 5 Rylans Eske; 6 Iconic Samson

Race 13 21.50 500m Flat (A8) 1 Kentroad Jenny; 2 Suntan Lady; 3 Ursuline Lexi; 4 Sheeza Bantam; 5 Kivil Skylark; 6 Peekaboo Joan

Race 14 22.07 500m Flat (A2) 1 Westoe Moretti; 2 Swift Aspen; 3 Shellys Secret; 4 Another Rogue; 5 Brazen Speed; 6 Vacant

Race 15 22.23 660m Flat (S2) 1 Puckane Mall; 2 Truly A Blade; 3 Swift Fantasia; 4 You Little Una; 5 Magna Babe; 6 Ballistic Kid

Race 16 22.40 500m Flat (A7) 1 Ivys Ray; 2 Townside Comet; 3 Oneco All; 4 Mill Venetian; 5 Ferndale Kitten; 6 Troydale Ronnie

Saturday 3rd June 2017

Race 1 19.25 500m Flat (A1) 1 Yahoo Pearl; 2 Swift Marvelette; 3 Slaneyside Bingo; 4 Swift Clancy; 5 Worsboro Zebo; 6 Geelo Monty

Race 2 19.40 500m Flat (A1) 1 Swift Bosch; 2 Swift Burn; 3 Vera Vang; 4 Yahoo Joan; 5 Debbycot Roy; 6 Headleys Candy

Race 3 19.55 500m Flat (A1) 1 Killacolla View; 2 Geelo Bullet; 3 Snapoutofit; 4 Boomtown Actor; 5 Swift Twister; 6 Harton Derwent

Race 4 20.10 280m Flat (D4) 1 Bernish Twilight; 2 Someotherreason; 3 Townside Star; 4 Fearsome Monroe; 5 Montana Jewel; 6 Iconic Belle

Race 5 20.25 500m Hurdle Handicap 1 Aero Invicta; 2 Whinmoor Vixen; 3 Morell Zeva; 4 Medal Mayhem; 5 Gotoon Sniper; 6 Swift Sam

Race 6 20.40 280m Flat (D3) 1 Cruz On Kane; 2 Corner Maybe; 3 Kirks Hero; 4 Amazing Woman; 5 Laughing Legend; 6 Carry On

Race 7 20.55 500m Flat (A7) 1 Sober Return; 2 Friskyforwhiskey; 3 Straigh Flush; 4 Holy Well; 5 Sausage Roulette; 6 Geneva Kristy

Race 8 21.10 500m Flat (A6) 1 Swift Demi; 2 Quality Control; 3 Geelo Gazza; 4 Check In Charlie; 5 Slaneyside Heany; 6 Magnificent Hawk

Race 9 21.25 500m Flat (A3) 1 Miss The Flight; 2 Random Eddie; 3 Lazy Pearl; 4 River Blitz; 5 Wee Lady; 6 Ghost Buster

Race 10 21.40 500m Flat (A4) 1 Ceridwens Rage; 2 Peekaboo Freddie; 3 Logic Reason; 4 Tias May; 5 Only Deal; 6 Geelo Dottie

Race 11 21.55 500m Flat (A5) 1 Six Pack; 2 Killotteran Lucy; 3 Geelo Clarky; 4 Question Time; 5 Townside Xenia; 6 Lindrick Ronnie

Race 12 22.10 500m Flat (A4) 1 Unique Nero; 2 Magna Snape; 3 Schmeichel; 4 Brazen Samurai; 5 Your Shout; 6 Brooklawn Loch

Race 13 22.25 500m Flat (A4) 1 Annies Legend; 2 Heeza Bantam; 3 Headleys Road; 4 Night Dancer; 5 Best Judgement; 6 Magna Park

Race 14 22.40 500m Flat (A4) 1 Grove Field; 2 Glenbuck Rose; 3 Marys Coco; 4 West Of Dromin; 5 Ref Watch; 6 Bearly Legal