Owlerton Greyhound Stadium bids for place in televised final - plus cards for Friday and Saturday November 25 and 26

Owlerton Greyhound Stadium
Owlerton Greyhound Stadium

Owlerton Greyhound Stadium have their sights on the top prize in a prestigious national track competition.

The popular greyhound stadium is competing in the 2016 BAGS Intertrack Championship against 18 tracks from across the country. They are currently third in their group, against Sunderland, Belle Vue and Newcastle, with Kinsley already knocked out.

The last leg of the group round will take place in Sheffield on Tuesday (Nov 29) when Owlerton hope to make sure of a place in the final which will be televised liver on Sky Sports 2 on Friday, December 23.

* Weekend cards -

Friday 25th November 2016 -

Race 1 18.39 500m Flat (A4) 1 Whinmoor Prancer ; 2 Rashers Legend ; 3 Unique Jim ; 4 Vipar Cassius ; 5 Layas Girl ; 6 Shes Mas

Race 2 18.56 500m Flat (A4) 1 Marinas Flyer ; 2 Amelias Lady ; 3 Sheldon Cooper ; 4 All Time Great ; 5 Whinmoor Comet ; 6 Slaneyside Heany

Race 3 19.11 500m Flat (A5) 1 Bahamian Sky ; 2 Mercury Bruno ; 3 Charge Ahead ; 4 Geelo Twilight ; 5 Double Duchess ; 6 Cheap Timber

Race 4 19.27 500m Flat (A5) 1 Bernish Twilight ; 2 Honeygar Zeus ; 3 slaneyside Frich ; 4 Coldasice ; 5 Cimla Cash ; 6 Geneva Jazz

Race 5 19.43 500m Flat (A5) 1 Cals Villa ; 2 Grove Field ; 3 Ceridwens Rage ; 4 Ringside ; 5 Townside Titan ; 6 Georgie Porgie

Race 6 19.58 500m Flat (A3) 1 Magna Snape ; 2 Shellys Secret ; 3 Coles Hawk ; 4 Tias May ; 5 Ulster Ypres ; 6 Imaginetheimpact

Race 7 20.14 500m Flat (A4) 1 Russelena Star ; 2 Yahoo Linda ; 3 Magna Babe ; 4 Boozed Artemis ; 5 Swift Molossos ; 6 Holdem Girona

Race 8 20.31 280m Flat (D3) 1 Deltic Sahara ; 2 Macky Dee ; 3Flyaway Sally ; 4 Clangers Lad ; 5 Citizen Holly ; 6 Headleys Shane

Race 9 20.47 500m Flat (A2) 1 Black Limo ; 2 Adamant Pele ; 3 Mynamesjeff ; 4 Kowloon Peteball ; 5 Swift Dixie ; 6 Swift Darius

Race 10 21.02 500m Flat (A3) 1 Nailers Hawk ; 2 Swift Bruno ; 3 Tick Tock Time ; 4 Swift Lyncea ; 5 Raparee Holly ; 6 Harton Esk

Race 11 21.17 500m Flat (A2) 1 Yahoo Benny ; 2 Ballycowen Kara ; 3 Tarbrook Teejay ; 4 Boozed Jupiter ; 5 Candlelightdream ; 6 Kildare Acer

Race 12 21.33 280m Flat (D3) 1 Hot Milk ; 2 Tromora Saver ; 3 Inside Out ; 4 Dower Beauty ; 5 Fruitful Mover ; 6 Ola Triangle

Race 13 21.50 500m Flat (A6) 1 Stunning Tommy ; 2 Medal Mayhem ; 3 Hondo Coco ; 4 Friskyforwhiskey ; 5 Mill Venetian ; 6 Macs Chariot

Race 14 22.07 280m Flat (D2) 1 No Emotion ; 2 Face The Music ; 3 Stepaside Radebe ; 4 Slaneyside Benjy ; 5 Its Jack ; 6 Power Gamble

Race 15 22.23 500m Flat (A3) 1 Shlow Down Tina ; 2 Clomantagh ; 3 Early Mist ; 4 Logic Reason ; 5 Debbycot Roy ; 6 Droopys Baresi

Race 16 22.40 500m Flat (A4) 1 Geelo Power ; 2 Pirate Army ; 3 Headleys Road ; 4 Delivery Boy ; 5 Townside Xenia ; 6 Worsboro Blizard

Saturday 26th November 2016 -

Race 1 19.00 500m Flat (A3) 1 Braetimer ; 2 Isnt That Nice ; 3 Miss Sophierose ; 4 Swift Fantasia ; 5 Melodys Flash ; 6 Shocked Horror

Race 2 19.15 280m Flat (D4) 1 Blue Boy Hawk ; 2 Come on Holly ; 3 Stormy Cocojohn ; 4 Ascot Robert ; 5 Watch Cobra ; 6 Lady Gogo

Race 3 19.30 500m Flat (A8) 1 Yorkshire Raider ; 2 Half Pint ; 3 Misfit Chica ; 4 Caddyshack ; 5 Creaigmore Flyer : 6 Ballyrussell Dan

Race 4 19.45 660m Flat Hanidcap 1 Droopys Cross ; 2 Slaneyside Wiz ; 3 Roedhelm Rhys ; 4 Dromoher Breeze ; 5 Flawless Flash ; 6 Adraville Scart

Race 5 280m Flat (D4) 1 Jesceda Pa ; 2 Cruz On Kane ; 3 Brazen Speed ; 4 Brazen Emperor ; 5 Jimelly Sky ; 6 Memories Rocker

Race 6 20.15 500m Flat (A4) 1 Brazen Desire ; 2 Valiant Stricker ; 3 Fair Game ; 4 Swift Eliot ; 5 Droopys Swank ; 6 Lindrick Ronnie

Race 7 20.30 500m Flat (A4) 1 Able Brae ; 2 Yahoo Siobhan ; 3 Knockroe Royal ; 4 Nearestoperfect ; 5 Interior Style ; 6 Droopys Bear

Race 8 20.45 500m Flat (A5) 1 Desesne Recruit ; 2 Demesne Alsas ; 3 Emilys Princess ; 4 Vintage Tagg ; 5 Crossfield Noel ; 6 Tenerife Royal

Race 9 21.00 500m Flat (A3) 1 Miss The Flight ; 2 Swift Lord ; 3 Fearsome Solar ; 4 Swift Enfield 5 Lanody More ; 6 Ghost Buster

Race 10 21.15 500m Flat (A2) 1 Russelena Doll ; 2 Boozed Annie ; 3 Blackstone Lyric ; 4 Coolagorna Louis ; 5 Coolboy Blitz ; 6 Coolavanny Dawn

Race 11 21.30 500m Flat (A5) 1 Russanda Penny ; 2 Sporting Panda ; 3 Glenbuck Rose ; 4 Boozed Zeus ; 5 Highgarden James ; 6 Harton Lila

Race 12 21.45 500m Flat (A7) 1 Ray Of Amber ; 2 Clonaugh Snapper ; 3 Logans Treasure ; 4 Marriage Vows ; 5 Russelena Crissy ; 6 Iconic Belle

Race 13 22.00 500m Flat (A6) 1 Sober Returns ; 2 Droopys Ramona ; 3 Cherrygrove Jody ; 4 Halcrow Brae ; 5 Saucy Miss ; 6 Carry On

Race 14 22.15 500m Flat (A5) 1 Sapphire Man ; 2 Husky Smokey ; 3 Broughs Pet ; 4 Townside Fire ; 5 Ashgrove Milly ; 6 Brosna Buddy

Race 15 22.30 500m Flat (A6) 1 Magna Ron ; 2 Rosies Petal ; 3 Big Brand ; 4 West Indian ; 5 Logans Bubbly ; 6 Getgoin jolly

Race 16 22.45 500m Flat (A1) 1 Yahoo Joan ; 2 Killacolla View ; 3 Glenpadden Ace ; 4 Trionas Times ; 5 Confey Eye ; 6 Hot Pipe